It is 100 years since Andrew Fisher's second term as Australia's Prime Minister

Continuing our series on Queensland related events and issues of one hundred years ago...

Andrew Fisher was born in Scotland in August 1862.  He later emigrated to Australia, settling in Queensland and later marrying a girl (Margaret) from Gympie on 31 December, 1901.  Andrew Fisher represented the seat of Gympie from 1893 to 1915.

Hon. Andrew Fisher, 1 December 1899. Image number 68197.

He served three terms as Australia's Prime Minister, from November 1908 to June 1909, from April 1910 to June 1913 and from September 1914 to October 1915.  Andrew Fisher was also the first Australian Prime Minister to hold a majority in both the Senate and the House of Representatives.

It was not until Kevin Rudd became Prime Minister that another elected Queenslander took Australia's top political job.

Today Mr Rudd has himself attained a first...the first elected Australian Labor Party Prime Minister to fail to complete a first term in office whilst Julia Gillard MP becomes Australia's first female Prime Minister.

Comments

We welcome relevant, respectful comments.
Please read our Comment Policy before commenting.
We also welcome direct feedback via Contact Us.
You may also want to ask our librarians.

Be the first to write a comment